Wdrażamy Elektroniczną Dokumentację Medyczną
Zajmujemy się doradztwem, szkoleniami i wdrożeniami w zakresie systemów medycznych dla gabinetów lekarskich, placówek medycznych, szpitali, zakładów opiekuńczo-leczniczych oraz hospicjów. Obecnie pomagamy właściceleom i zarządzającym ww. jednostkami wdrożyć w ich placówkach Elektroniczną Dokumentację Medyczną (EDM) zgodną z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Od wielu lat wdrażamy i serwisujemy oprogramowanie firmy Asseco. Chętnie dzielimy się wiedzą z naszymi klientami. Dlatego, jeśli korzystasz z takich systemów jak: mMedica, AMMS lub S.AXON to zapraszamy do kontaktu z nami.
Ważna informacja
Z dniem 1 lipca 2021 roku usługodawcy będą zobowiązani zapewnić możliwość dokonywania wymiany danych zawartych w EDM za pośrednictwem Systemu Informacji Medycznej (w ramach systemu P1).
Czym jest EDM?
EDM to Elektroniczna Dokumentacja Medyczna dzięki, której możliwe jest prowadzenie wewnętrznej i zewnętrznej dokumentacji medycznej, to współczesny sposób zarządzania dokumentami i informacją dotyczącą przebiegu leczenia i stanu zdrowia pacjentów.
Jak działa wymiana EDM?
Lekarz prowadzący danego pacjenta będzie mógł wysłać zapytanie do Platformy P1 (e-zdrowie). W odpowiedzi dostanie informacje dotyczące placówek przechowywania jego dokumentacji. Po pozytywnej weryfikacji przez platformę e-zdrowie lekarz uzyska dostęp i będzie mógł odczytać elektroniczną dokumentację medyczną pacjenta. Każdorazowe takie działania będą automatycznie zapisywane w systemie e – zdrowie. Lekarz będzie miał obowiązek zapisać w historii pacjenta wszystkie dokumenty, które zostaną przez niego wystawione oraz wszystkie działania podejmowane w związku z dalszym leczeniem pacjenta.
Medyczna dokumentacja elektroniczna nie jest EDM-em!
Dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej i Elektroniczna Dokumentacja medyczna to nie to samo. Należy pamiętać, że oba pojęcia mimo tego, że bardzo podobne do siebie pod względem prawa oznaczają zupełnie co innego i należy rozumieć różnice. Zgodnie z Rozporządzeniem MZ z 6 kwietnia 2020 „dokumentacja medyczna jest prowadzona przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych w postaci elektronicznej - oznacza więc wszystkie dokumenty, które nie będą mogły być już wytwarzane w wersji papierowej, a wymagają zapisu elektronicznego. EDM nazywamy wszystkie dokumenty, które zostały wytworzone wg „standardu HL 7 CDA” i jest jednakowy dla wszystkich podmiotów.
Dokumenty EDM
Zgodnie z Rozporządzeniem MZ z 6 kwietnia 2020 „dokumentacja medyczna jest prowadzona przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych w postaci elektronicznej - oznacza więc wszystkie dokumenty, które nie będą mogły być już wytwarzane w wersji papierowej, a wymagają zapisu elektronicznego. EDM nazywamy wszystkie dokumenty, które zostały wytworzone wg „standardu HL 7 CDA” i jest jednakowy dla wszystkich podmiotów.
Do dokumentów EDM należą:
- e-recepta
- e-skierowanie
- informacja dla lekarza kierującego
- karta informacyjna do leczenia szpitalnego
- opisy badań diagnostycznych
- informacja wystawiana w przypadku odmowy przyjęcia pacjenta do szpitala
Kto ma dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej pacjenta?
- lekarze, którzy mają dostęp do konta pacjenta (przyznany przez pacjenta)
- lekarz, pielęgniarz lub położna, którzy udzielają pacjentowi podstawowej opieki medycznej
- pracownik medyczny, który wytworzył daną dokumentację medyczną
- pracownik medyczny, który kontynuuje proces leczenia
- pracownicy medyczni w sytuacji zagrożenia życia pacjenta
Od dnia 25 kwietnia opisy badań muszą mieć formę cyfrową
PRZYPOMINAMY
Z dniem 1 lipca 2021 roku usługodawcy będą zobowiązani zapewnić możliwość dokonywania wymiany danych zawartych w EDM za pośrednictwem Systemu Informacji Medycznej (w ramach systemu P1).
Przygotuj się do połączenia EDM z systemem P1 w swojej placówce
Masz pytania? Skontaktuj się z naszym ekspertem. Oferujemy swoją pomoc merytoryczną i wdrożeniową EDM według obowiązującego rozporządzenia.