Praca zdalna – 10 wskazówek jak być efektywnym. Wskazówka nr 1 – Ograniczaj rozpraszacze

Wielu z was wróciło do swoich biur i biurek. Część nadal pracuje zdalnie, choć już nie na pełen etat. Są pracodawcy, którzy podzieli pracę swoich pracowników na czas, kiedy pracujemy z domu i kiedy musimy świadczyć swoją pracę będąc w firmie.

Wiele osób wypracowało swoje metody pracy zdalnej w połączeniu z zaleceniami czy procedurami obowiązującymi w firmie.  Dziś zaczniemy sobie odpowiadać na pytanie – co robić, by być efektywnym i dobrze zmotywowanym pracując zdalnie.

Zebraliśmy różne informacje dostępne na ten temat w sieci i na ich podstawie opracowaliśmy 10 wskazówek – codziennie będziemy publikować jedną z nich.

Sprawdź czy i Ty je wykorzystujesz. Zaczynamy!

Wskazówka 1 z 10 – Ograniczaj rozpraszacze
Eksperci twierdzą, że kluczem do efektywnej pracy jest własne biurko w domu. Trudno się z tym nie zgodzić. Chodź pewnie nie raz, zdarzało się, że pracowałeś na łóżku z laptopem na półce wyciągniętej z szafki – pólka po to by się laptop nie przegrzał i wygodniej się pracowało z myszką.
Jednak naszym zdaniem najważniejszym elementem jest pozbycie się wszystkich rozpraszaczy, które mogłyby zakłócić twoją pracę. A jest ich sporo.

A więc.
Praca w pokoju, w który zazwyczaj odpoczywasz, np. oglądając TV czy czytając ulubioną książkę lub czasopismo jest złym pomysłem. Zawsze istnieje pokusa, aby włączyć TV i zobaczyć co tam ciekawego rano mówią. Książka też może Cię kusić, bo poprzedniego wieczoru nie skończyłeś rozdziału, a jest ona na wyciągnięcie ręki. I do tego dochodzi np. korzystanie z tego pokoju przez innych domowników, którzy przebywając tam, też mogą być dodatkowym “rozpraszaczem” – nasze ukochane zwierzątko też.

To może kuchnia? Kuchnia to miejsce z lodówką i ulubionym expresem do kawy, gdzie właśnie zaczynasz się zastanawiać czy latte, czy kolejne mojito. A może jeszcze zrobię sobie jakąś kanapeczkę, bo jakoś głodny jestem. Czas leci a robota praktycznie nie jest ruszona. Patrzysz na zegarek, a on właśnie wskazał 11.00.

Więc gdzie się podziać?
Eksperci uważają, że najlepszym miejscem do tego jest wydzielony pokój do pracy, gdzie przebywamy sami. Jeśli na taki luksus nas nie stać to np. wydzielone miejsce w sypialni może okazać się też dobre. Warto to przetestować.

Podsumowując, musisz sobie znaleźć taką przestrzeń, gdzie będziesz odizolowany od rozpraszaczy. Sam je z tego miejsca usuniesz lub wyprosisz (innych domowników), aby ich nie widzieć i słyszeć. Najważniejsze to zrobić wszystko, by nasza praca stała się max. efektywna (tylko na niej się skupić) i nie rozciągnęła się z zaplanowanych 8 do 12 godzin. Lepszym dla nas efektem będzie wykonanie pracy 8-godzinnej w 7, a resztę czasu poświecić np. rodzinie czy swojemu hobby, a może na samoszkolenie. To jest możliwe.

A co Ty o tym sądzisz?
Jeśli masz do zaprezentowanej wskazówki jakieś uwagi lub się z nią nie zgadzasz, napisz do nas (marketing@zetorzeszow.pl). Jesteśmy ciekawi Twojej oceny. A może zawsze starasz się tak postępować.

Kolejna wskazówka już jutro (23.06.2020) – pt. Dobrze zaplanuj swój elastyczny czas pracy

P.S. Mamy do ciebie pytanie – jakich narzędzi IT używasz, wykonując prace zdalną?

My z racji pomagania klientom w tych trudnych czasach przygotowaliśmy kilka usług/narzędzi, które wdrażaliśmy i nadal to robimy.

Zainteresowany?
Odwiedź naszego bloga, gdzie dzielimy się tymi informacjami –
https://zetorzeszow.pl/blog/pracazdalna/